Choď na obsah Choď na menu
 


Pápežská rada pre spravodlivosť a pokoj o chudobe a hlade vo svete

5. 6. 2008

Taliansko (4. júna, RV/ TK KBS) – V Ríme pokračuje do 5. mája medzinárodná konferencia Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo. Pri tejto príležitosti vydala Pápežská rada pre spravodlivosť a pokoj informačnú správu o aktuálnej situácii v oblasti výživy vo svete.

V správe sa uvádza veľké znepokojenie so súčasnou situáciou vo svete, najmä po prísľuboch, ktoré odzneli na najväčšom summite hláv štátov v roku 2000. Ten totiž proklamoval „Deklaráciu milénia“, ktorá stanovila rok 2015 ako konečný termín uskutočnenia 8. najakútnejších cieľov rozvoja pre zlepšenie podmienok života v najchudobnejších krajinách. Prvým z nich bolo znížiť extrémnu chudobu a hlad, čo sa však ani po 8 rokoch od prisľúbenia nedarí dosiahnuť. Ďalším bodom správy je časť o veľmi vážnej kríze v oblasti výživy, zaznamenanej v posledných mesiacoch v mnohých krajinách, čo malo za následok tragické sociálne dôsledky. „Dať najesť hladujúcim“ (porov. Mt 25, 35,37,42) je – ako sa uvádza - pritom základným etickým príkazom Cirkvi, učením o solidárnosti a rozdelení sa Pána Ježiša.

Ďalšími bodmi správy sú kríza v oblasti výživy, príčiny či dopady, medzi ktorými je napríklad ochudobňovanie najslabších, z ktorých prvými obeťami bývajú deti. Podľa odhadov OSN každé zdraženie tovarov akútnej potreby o 1 % spôsobí, že 16 miliónov ľudí sa ocitne v potravinovej neistote. Prakticky oddnes až do roku 2015 bude pri takomto trende na svete 1 miliarda 200 tisíc miliónov chronicky hladujúcich – píše sa v správe.

V závere dokumentu sa píše o výzvach do budúcnosti, medzi ktorými sú chuť efektívne spolupracovať zo strany miestnych vlád s medzinárodným spoločenstvom, zameranie sa na problém s dlhodobej perspektívy, premeniť takzvaný boom cien potravín do rozvoja najchudobnejších krajín sveta, v prípade, že by sa medzinárodné spoločenstvo a národné vlády angažovali v presadzovaní poľnohospodárskeho rozvoja v najchudobnejších krajinách. Rozvinuté krajiny by tiež mali – ako sa uvádza v správe – prehodnotiť s ohľadom na budúce stretnutie krajín G8 v Japonsku možnosti produkcie bioenergie v súvislosti s nedostatkom poľnohospodárskych produktov.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.