Choď na obsah Choď na menu
 


Severná Kórea (5. júna, Fides, RV th;jk, TK KBS) – Ľudia zomierajúci od hladu – taká je súčasná situácia v socialistickej Severnej Kórei pod diktatúrou Kim Jong-ila. Krajina je jednou z najizolovanejších na svete. Začiatok potravinovej krízy siaha do polovice 90. rokov a za dve desaťročia zomrelo v Severnej Kórei od hladu asi 2 milióny ľudí. Podľa mimovládnych organizácií, ktoré v krajine pôsobia, má len úzka skupina ľudí zabezpečené nevyhnutné podmienky na prežitie. Z 23 miliónov obyvateľov trpí nedostatkom potravy až 6,5 milióna ľudí. O riziku hladomoru už hovoria aj zástupcovia OSN a hlasy, ktoré sa z krajiny v poslednom čase ozývajú tento fakt len potvrdzujú.

Asi najhoršia situácia je v továrňach, kde ľudia zomierajú na úplnú vyčerpanosť a stratu rozumu v dôsledku hladu. Sú oblasti, kde je bežné, že ľudia nejedia aj sedem dní a niektorých drží ako-tak pri živote len čierny trh. Navyše vláda zastavila aj program potravinového prídelu.

V krajine je rozmiestnených niekoľko policajných agentov, ktorých sprevádzajú miestni politici a hľadajú tých, ktorí ešte majú nejaké potraviny, aby ich zhabali. Okrem toho vláda zakázala akékoľvek verejné stretnutia z obavy, že by sa zástup hladujúcich vymkol kontrole a začali by sa násilnosti.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.